fbpx
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

רו"ח עמית קולינסקי
רו"ח ויועץ כלכלי – מרצה לכלכלה, מנע"ס, מכשיר דירקטורים והנהלה בכירה ומלווה עסקים

ניהול וזרועותיו

ניהול פירושו הובלה והנהגה. על המנהל להוביל את הארגון מנקודה A לנקודה B. בין שתי נקודות אלו עשוי לעבור קו ישר ולעיתים אף קו עקלקל ומפותל. נשאלת השאלה כיצד המנהל או המנהיג יוביל את הארגון לאותה נקודה B? דילמות הניהול מתגברות ככל שהדרך מנקודה A  לנקודה B הופכת לדרך מלאה במכשולים, פיתולים ולעיתים אף באבני נגף, כמו מרבית הדרכים במחזור חיו של ארגון. כאשר המנהל מהווה את כל הארגון, תהליך קבלת ההחלטות מאוד פשוט, שכן אין לו צורך לחלוק את דעותיו ותובנותיו הניהוליות עם שותפים נוספים לתהליך קבלת ההחלטות, אולם עליו לנהל את הארגון ממעלה ברובד המאקרו וגם יהיה עליו לטפל בכל יתר המישורים האחרים (חברה של אדם אחד). מנגד ארגון עתיר עובדים ותפקידים, הינו ארגון המשול לספינת מפרש גדולה, כאשר על מנת לנתבה ולנוטה יהיה על המנהל להניע את כל הנפשות הפועלות בתיאום מופתי, קל וחומר כאשר המדובר הוא בקו מפותל, קרי ים סוער. הדבר הינו בבחינת אמנות בפני עצמה. על מנת לתכנן את הניהול ולמשב את איכותו יהיה על המנהל ללמוד להעריך את ציפיותיו ותוכניותיו במסגרת יעדים מדידים באופן כמותי וכספי.

מרבית הארגונים המנוהלים ע"י השלוחים היקרים, מאוגדים בתצורת מלכ"ר. מלכ"ר על פי הגדרה הינו "מוסד ללא כוונות רווח". המלכ"ר הינו ישות משפטית שתכליתה לפעול למען מימוש מטרות חברתיות ואחרות לטובת הציבור. אולם התקבעות סביב ההגדרה של מימוש מטרות חברתיות ואחרות ללא כל כוונה ליצור רווחים שישרתו את אותן מטרות, עלולה להחמיץ את טיוב ומיקסום הביצועים שמשתקפים מתוך השגת המטרות. יש להתייחס אל המלכ"ר כאל "מוסד המרוויח ללא כוונה" ובלבד, שאותם רווחים ייועדו באופן ישיר ומידי למימוש אותן מטרות ו"יוזרמו" לציבור נשוא פעילות המלכ"ר.

ניהול נכון הינו כלי תהליכי שישיג את המטרות, אותן נגדיר כחלק מתכנון. ועל כן יהא על מנהל המוסד לזקק את נתוני הדוחות הכספיים המופקים אחת לשנה/ לרבעון, והמהדרין שביניהם יעשו זאת בתדירות חודשית. במסגרת תהליך ה"זיקוק" ינתחו את מצב העסקים ואת תוצאות הפעילות העסק. כן "עסק" !! – על המנהל לראות בארגון יחידה כלכלית מניבה, שכן אם לא יעשה כן לא תיצמח היחידה. בין היתר ע"י בחינת מדדים פיננסיים ממשפחת יחסי הנזילות, רווחיות, מבנה ההון, והיעילות התפעולית.

כ80% מהעסקים הקטנים והבינוניים נסגרים ב5 השנים הראשונות להקמתם. לעיתים אף ב"צורות לא כל כך נעימות". הסיבות לסגירת העסקים כאמור בהיקפים שכאלו מגוונות. אולם ישנם מאפיינים מאוד מדאיגים המאפיינים את אותו תהליך, בין השאר, הקמה והיווסדות ללא תכנון – ללא תוכנית עסקית מקצועית שמהווה את מפת הדרכים הקריטית של העסק, בשילוב ניהול כושל או חובבני ולעתים אף בהעדר מוחלט של תזרים ותקציב מזומנים. תחלואים אלו הפוגעים אנושות בעסקים המהווים יחידה כלכלית, יפגעו בכלל הארגונים ללא "אפליה" בשם הישות המשפטית (חברה, עוסק מורשה, מלכ"ר וכו') אם לא יתחסנו מפניהם. והחיסון הוא מאוד פשוט. שמו תכנון וניהול נבון מהראשית מחזור חיי הארגון, שכן סוף מעשה במחשבה תחילה.

חלק ניכר מהעסקים פועלים בעת קביעת מדינות המחירים ב"שליפה מהמותן". את מחיר המוצר הם קובעים לעיתים קרובות, על פי התאמה למחיר השוק, ללא התייחסות לעלות המוצר (סחורה או שירות). ואלו שמחליטים ללכת צעד קדימה הנוגע לתמחור וקביעת עלות המוצר משתמשים בשיטות תמחיר מסורתיות שהתגבשות לפני עשרות רבות של שנים, אשר אינן תואמות את אופי התנהלות העסקים בימינו. לשם כך יש לחדד את תורות התמחור, המחרה ונקיטת האסטרטגיות השיווקיות, לרבות בחינת מיצוב ומיתוג תוך שיוך מדדי ביצוע כלכליים ביחס לטווח הקצר והארוך.

קבלת ההחלטות נבונה בשלבי התכנון תיקח בחשבון בסיסים של נקודות איזון, נקודות אדישות בסביבת משוואת יחסי תשואה וסיכון.

החלטות אינטואיטיביות של נטילת מימון, לפי כלל החלטה של מחיר הון נמוך של הלוואה, לעיתים קרובות, מוביל את הארגון לדרדור פיננסי. את ההלוואה הנכונה יש ליטול בהתאם לתוכנית תמך שתמנף פעילות ותיצור זרימה כספית חיובית לארגון.

לסיכומו של דבר, יש לנהל את המלכ"ר בראיה השואפת לטייב את ביצועיו כיחידה כלכלית אפקטיבית, לאבחן באופן תדיר את תוצאותיו תוך עמידה ביעדים שנקבעו בתוכנית פיננסית קשיחה מצד אחד, אך דינאמית ומתחשבת בשינויים ובתמורות שהתרחשו בסביבות הארגון המתפתחת מצד שני.

לעוד מאמרים מאת עמית, ולהרחבה בנושא הדרכות וליווי פיננסי בהתאמה לDNA אישי כמפתח להצלחה לחצו כאן https://www.kams-fin.com/

 

שתפו כל אדם שכלים אלו יכולים לסייע לו להצלחה!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

שבת אחים גם יחד – שגרת העבודה במוסד השליחות: ישיבות עבודה

בסדרת המאמרים העוסקים בהקמת מוסד השליחות והצעדים המסודרים, הבאים ליצור הצלחה בעבודתנו, הגענו כבר לתהליך כתיבת תכנית עבודה כללית לעבודת מוסד השליחות שלנו. אמנם מכיוון שמוסדות

קרא עוד »

מודל התוספת והמינוס שלך

במאמר הזה נדבר על המודל העסקי שנקרא "מודל התוספת", מה היתרונות שלו לעסק וללקוח ואיך זה קשור לחובות שאנחנו כצרכנים נכנסים אליהם. מודל עסקי הוא

קרא עוד »

התקבלת

תהליך הקבלה של רכז הפעילות למסגרת עבודת המוסד רקע כללי אנו עוסקים במציאת אדם אשר יתאים לתפקיד מנהל פעילות מוסד השליחות שלנו. יתכן שבאופן טבעי

קרא עוד »
Call Now Button
שינוי גודל גופנים